Blog

Kaizen Gayrimenkul Blog Yazıları

İzmir’de Endüstriyel Ticari Bölgeler

İzmir sanayisi Türk sanayisinin % 6,5’ini tek başına karşılamaktadır. Küçük sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve teknoparklar İzmir sanayisinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

İzmir’de Aliağa, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Kemalpaşa, Menderes, Menemen ve Torbalı ilçeleri sanayi yatırımlarının yoğunlaştığı ilçelerdir.

Tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim, gıda, içki, tütün, petrokimya, otomotiv, demir çelik, ayakkabı sektörleri İzmir’de önemli sanayi kolları arasındadır.

Alkollü içkiler ve tütün mamulleri sektörleri, tarıma dayalı sanayi içinde en yüksek katma değer yaratan sektörlerden biri olup, istihdam sağlayan, tarımdan ulaşıma toplumun her kesimine doğrudan veya dolaylı katkı sağlayan önemli bir endüstri dalı olarak öne çıkmaktadır.

İzmir’de otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve yoğun oranda dış ticaret yapan büyük ölçekli firmalar bulunmaktadır.

İzmir’deki sanayi tesislerinin büyük çoğunluğu OSB ve küçük sanayi sitelerinde barınmaktadır.

Türkiye’de yer alan 284 OSB’den 48’i Ege Bölgesi’nde yer almakta olup, Ege Bölgesi’nde yer alan 48 OSB’den 13’ü de İzmir’de yer almaktadır.

Bunlar; İTOB OSBAliağa Kimya İhtisas ve Karma OSBBağyurdu OSBBergama OSBİzmir Atatürk OSBBuca Ege Giyim OSBİzmir Kemalpaşa OSBİzmir Pancar OSBKınık OSBMenemen Plastik İhtisas OSB, Ödemiş OSB, Tire OSB ve Torbalı OSB’dir.

Gaziemir’de bulunan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) ile Menemen’de bulunan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) kentin 2 önemli serbest bölgesidir.

İzmir’de ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek amacıyla sanayi ve üniversite işbirliğini sağlayan teknoloji bölgelerinin sayısı da günden güne artmaktadır.