Blog

Kaizen Gayrimenkul Blog Yazıları

İzmir’de Serbest Bölgeler

Öncelikle Serbest Bölgelerin sunduğu avantajlara bir göz atalım.

Serbest Bölgelerin Sunduğu Avantajlar:

• Gümrük vergisi ve aynı tür diğer vergilerden %100 muafiyet,
• İmalat firmaları için kurumlar vergisinden %100 muafiyet,
• Katma Değer Vergisi (KDV) ve özel tüketim vergilerinden %100 muafiyet,
• Çalışan maaşı üzerinden alınan gelir vergisinden %100 muafiyet, (Serbest Bölgelerde ürettiği ürünlerin FOB bedelinin en az %85’ini ihraç eden şirketler için)
• Mallar süre sınırlaması olmaksızın serbest bölgelerde tutulabilir,
• Şirketler, serbest bölgelerden elde edilen karı hiçbir sınırlama olmaksızın yurtdışına ya da Türkiye’ye serbestçe aktarabilirler.

1-EGE SERBEST BÖLGE

Ege Serbest Bölgesi 1990 yılından bu yana faaliyette olup günümüz itibariyle Avrupa’nın en başarılı serbest bölgelerinden birisi olarak gösterilmektedir. Tüm altyapı ve gerekli üstyapı yatırımları, enerji, su, telekomünikasyon, doğalgaz, yükleme, boşaltma, nakliye, hamaliye ve 24 saat destek hizmetleri ile itfaiye, yemek ve tüm belediyesel hizmetler ESBAŞ tarafından verilmektedir. Ege Serbest Bölgesi, İzmir’in Gaziemir ilçesinde 2.2 milyon m²’lik bir alan üzerinde kurulmuştur. Bölge, Uluslararası Adnan Menderes Havalimanına 4, İzmir Limanına 12, otoyol ağlarına ise 1 km. mesafededir.

Kent Merkezine Uzaklık 15 km
Parsel Sayısı
Aktif Firma Sayısı 171
istihdam Sayısı 18.200
Parsel m2 Satış Fiyatı $3.67 /kira/yıl
Yoğunlaştığı Sektörler Havacılık ve Savunma Sanayii, Otomotiv Yedek Parça

Bölgede bugün itibarıyla 72’si yabancı olmak üzere toplam 171 firma faaliyet göstermektedir. 2015 yılında gerçekleşen ticaret hacmi 4 milyar ABD doları olup bölgenin hizmete girişinden bugüne kadar gerçekleşen toplam ticaret hacmi ise 63.6 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Ege Serbest Bölgesinde yaratılan istihdam yaklaşık 18.200 kişidir. Türkiye’deki 19 serbest bölgede yaratılan toplam istihdamın ve yatırımın 1/3′ ü Ege Serbest Bölgesinde bulunmaktadır.

Bir üretim Serbest Bölgesi olan Ege Serbest Bölgesinde ağırlıklı olarak havacılık ve savunma sanayi, elektronik-elektronik, otomotiv, makine imalat ve montajı, kimya, enerji, tekstil, gıda işleme ve paketleme gibi sektörler yer almaktadır. En fazla ticareti yapılan mallar ise, tekstil ürünleri, konfeksiyon, ağır iş makineleri, kimyasal ürünler ve dayanıklı tüketim mallarıdır.

Bölgede Mahle, Enercon, PFW, Hugo Boss, Lansinoh, Pratt Whitney,  Cummins, Johnson&Johnson gibi çok sayıda global firmanın üretim merkezi bulunmaktadır.

2-İZMİR SERBEST BÖLGE

İzmir’in Menemen ilçesi sınırlarında yer alan bölge 163 hektar alanı ile Türkiye’nin en büyük serbest bölgelerinden birisidir. Bölgenin diğer serbest bölgelerden farkı yatırımcılara arsanın tapusuna sahip olabilme imkanı sunmasıdır.

İzmir Serbest Bölgesi,  Aliağa limanlar bölgesine 26 km uzaklıkta olup inşası devam eden ve tamamlandığında dünyanın en büyük on limanından birisi olacak Çandarlı Limanı’na da yakın bir mesafededir. Raylı sistem toplu taşıma aracı olan İZBAN ile Şehir Merkezi’ne, Demiryoluna ve Havaalanına ulaşılabilmektedir.

Kent Merkezine Uzaklık 45 km
Parsel Sayısı 201
Aktif Firma Sayısı 163
istihdam Sayısı
Parsel m2 Satış Fiyatı Serbest Piyasada Belirlenir
Yoğunlaştığı Sektörler Deri, Makine Yedek Parça, Kimya

Tüm altyapısı hazır olan bölgede 163 firma faaliyetlerine devam etmektedir. Bölgede TPI, Vestas gibi global firmaların üretim merkezleri bulunmaktadır.