Blog

Kaizen Gayrimenkul Blog Yazıları

İzmir’de Yatırım Yapılacak Gayrimenkul Bölgeleri

Nitelikli konut stoğu ile her zaman yatırımcıların gözdesi olan İzmir, son yıllarda birbiri ardına yükselen yeni konut projeleriyle bu konumunu daha da pekiştiriyor. Özellikle Narlıdere, Güzelbahçe, Bornova ile Bayraklı ilçeleri öne çıkıyor.

İzmir, nitelikli konut stoğu ile diğer illerin arasında sivrilen, en fazla yeni projeye ev sahipliği yapan kentlerden biri. Batısında Narlıdere, Güzelbahçe, Urla’yı, kuzeyinde Çiğli ve Karşıyaka’nın bir bölümü ile Bostanlıyı, doğusunda ise Bornova ve Bayraklı’nın bir bölümü ile Evka-3 Profesörler Sitesini kapsayan alanda büyük bir değişim yaşanıyor. Gayrimenkul değerleme uzmanları, İzmir’in bölgedeki diğer illerin aksine coğrafi açıdan üç taraflı geliştiğine dikkat çekiyor.

Narlıdere ilçesi, İzmir’de konut sektörünün en hızlı geliştiği yerler arasında. Mevcut, nitelikli konut stoğu ve yeni inşa edilen A plus inşaatlarla gelişiyor. İlçenin Çeşme Yarımadası’na yakınlığı da ayrı bir çekim gücü oluşturuyor.

İzmir’in konut gelişim akslarından Giizelbahçe’de nitelikli konut projeleri yükseliyor. Kent merkezindeki hareketlilikten kaçanlar, rahat ulaşılabilme olanağına sahip bu ilçeyi tercih ediyor. Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla aksındaki konutlar, yatırımcılarına kazandırıyor.

Bornova ise çevre yolu bağlantılarına yakınlığı, hafif raylı metro aksı ile iki büyük üniversitenin burada yer almasıyla, özellikle konut sektöründe değer kazanan bir ilçe. Nitelikli konut projelerinin yoğunlaştığı Evka3-Profesörler Sitesi olarak anılan kısım ile Özkanlar semti, en çok rağbet gören bölgeler.

Karşıyaka ve Bornova ilçelerinin bazı mahallelerinin birleşmesiyle ilçe statüsüne kavuşan Bayraklı’da yer alan, Bornova-Özkanlar semtinin devamı niteliğindeki Manavkuyu ve Mansuroğlu mahalleleri de nitelikli konut inşaatları ile ön plana çıkıyor. Bayraklı, yeni yükselen iş merkezleriyle de dikkat çekiyor.

AIiağa-Menderes hızlı tren banliyö hattının hizmete açılması ile Gaziemir, Menderes aksında zamanla daha nitelikli konut projelerinin inşa edilmesi planlanıyor. Şu anda uzun vadeli emlak yatırımları açısından tercihler bu bölgede yoğunlaşıyor. Ayrıca yeni kent merkezinin (Liman bölgesinden Turana kadar olan bölümü kapsayan ve “Manhattan Bölgesi” denilen kısım), ulaşım çeşitliliği, rezidans hizmetleri, A plus inşaat kalitesi ile konut piyasasındaki rekabete etki etmesi bekleniyor.

Lüks projeler ağırlıkta

İzmir’de son dönemlerdeki gayrimenkul projelerinde, Mavişehir ve Balçova bölgesindeki lüks konut yatırımları artıyor. Son altı yıldan bu yana hızla gelişen Mavişehir’de; Park Yaşam Mavişehir, Emlak Konut Evleri, SoyakSiesta ve Optimus, Mavişehir Modern ve Mavişehir Trendy gibi projeler. Bölgede yer alan Ege-Koop’un 25’inci yıl projesi de tamamlanmak üzere. Ege-Koop’un Urla’da başlattığı Dört Mevsim Konutları projesi de devam ediyor. Balçova’ da ise Smyrna Park Evleri dikkat çeken projeler arasında yer alıyor. Yelken Park ve Park Yaşam Mavişehir konut projeleri devam eden ÎZKA İnşaat, Çiğli’de 600 konut ve AVM’den oluşan projeye yeni yılda başlamayı planlıyor. Ayrıca Bornova’da 1500 konutluk bir proje için yer arayaşını sürdürüyor. Çeşme’de ise yeni bir otel ve konut projesi için arazi alimini tamamladı.

KONAK
İzmir’in kent merkezi Konak ilçesi, 1. Kordon olarak anılan ve Atatürk Caddesi boyunca devam eden, İzmir’in en prestijli konut bölgesine sahip. 1. Kordon’daki binaların tamamına yakını, ortalama 30 yıllık binalar; fiyatları ortalama 4.500 TL/ m2 civarında ama bölgede yeni yapılan rezidanslarda bu fiyatlar, 5.000-6.500 TL/ m2’ye çıkıyor.

Konak Kültür Mahallesi’nde ise birim fiyatlar ortalama 2.000-2.200 TL/m2 civarında seyrediyor.

Birçoğu Konak ilçesi sınırlarında yeralan Abdi ipekçi, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Barış, Basın Sitesi, Bozyaka, Cennetçeşme, Esentepe, Karabağlar, Kazım Karabekir, Limontepe, Maliyeciler, Uzundere, Üçkuyular mahalleleri gibi toplam 50 mahalle ise yeni düzenlemelerle Karabağlar ilçesine dahil edildiler. Konut fiyatları, ortalama olarak, Yeşilyurt mahallesinde 1.000 TL/m2, Üçkuyular mahallesinde 1.600-1.800 TL/m2, Hatay semtinde ise 1.200-1.500 TL/m2 aralığında.

BORNOVA
İlçenin kuzeyinde yer alan Atatürk, Kızılay, İnönü mahalleleri, genellikle orta gelir grupları tarafından tercih ediliyor. Merkeze yakın konumu, zeminin depreme dayanıklılığı ve körfez manzasına sahip oluşu, bölgede yapılaşmanın hızlanarak gelişmesine sebep oluyor. Atatürk Mahallesi’nde ortalama konut fiyatları, 1.000-1.350 TL/m2aralığında.0rtave üst gelir grubu tarafından tercih edilen Bornova merkezdeki Ergene ve Kazımdirik mahallerinde, konut fiyatları 1.500-2.000 TL/m2aralığında değişiyor. Özkanlarsemtinde konut fiyatlarının 1.600-2.100 TL/m2arasında olduğu gözlenirken, özellikle üst gelir grubu tarafından tercih edilen Erzene Mahallesi’nde fiyatlar ortalama 1.700-2.200 TL/m2 aralığında.

 

 

BAYRAKLI
Bornova ilçesinden Bayraklı ilçesine geçen mahalleler, Manavkuyu ve Mansuroğlu, mevcut konut stoğu ve potansiyel konut alanlarıyla dikkat çekiyor. Çoğunluğu yeni konutların fiyatları, 1.600-2.100 TL/m2 aralığında. Bayraklı’nın yeni kent merkezi kısmında ise konut-rezidans fiyatlarının, projelerin özelliklerine göre2.500-4.500 TL/m2 civarında alıcı bulacağı öngörülüyor.

KARŞIYAKA
Konut projelerinin son yıllarda epey yoğunlaştığı ve çok sayıda alışveriş merkezi ile sitenin bulunduğu bu ilçenin kuzeybatısındaki Mavişehir semti, yeni yatırım çeken, kürekli gelişen bir bölge. Burada inşa halinde veya yeni tamamlanmış, toplu konut projeleri bulunuyor, ilçede konut metrekare fiyatları, Aksoy Mahallesi’nde 1.350-1.550 TL/m2 arasında; Atakent Mahallesi’nde 1.400-1.600 TL/m2 arasında; Bostanlı-Demirköprü mahalleleri tarafında 1.300-1.850 TL/m2; Nergiz-Örnekköy mahalleleri tarafında 1.250-1.500 TL/m2 ve hızla gelişen konut projelerine ev sahipliği yapan Mavişehir Mahallesi’nde 2.300-2.800 TL/m2 arasında değişiyor. Nitelikli projelerde metrekare birim fiyatı, ortalama 3.500 TL/m2’ye yükselebiliyor.

ÇİĞLİ
ilçenin güney kesiminde yer alan mahalleler, son yıllarda çevre yolu bağlantılarının oluşması, Menemen-Aliağa metro hattı duraklarının güney mahallelerinden geçmesi sebebiyle değer kazanıyor. Çiğli, sınırları dâhilinde yer alan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde istihdam edilen iş gücünden kaynaklanan nüfus artışı ve son dönemde ulaşım olanaklarının artmasıyla, yoğun konut ihtiyacı duyulan bir bölge haline geldi. Bu nedenle Aliağa-Menderes metro hattının Çiğli ilçesi sınırları içinden geçen bölümlerinde, konut fiyatları yükseldi. Konut metrekare fiyatları, Egekent Mahallesi’nde 700-900 TL/ m2 arasında; Küçük Çiğli Mahallesi’nde 750-1.000 TL/m2 arasında; istasyonaltı Mahallesi tarafında, hızla gelişen bir kesim olmasının da etkisi ile konumuna göre 1.100-1.500 TL/ m2 arasında değişiyor; hatta bazı bölümlerinde ortalama 2.500 TL/m2’ye yükselebiliyor.

BALÇOVA
Ulaşım imkânları, sosyal aktivite merkezlerinin varlığı, jeotermal altyapı gibi farklılıklarıyla öne çıkıyor. Balçova genelinde konut metrekare ortalama fiyatları 1.500-1.700 TL/m2 arasında değişiyor. Bölgenin prestijli mahallelerinden Korutürk’de metrekare fiyatları 2.000-2.500 TL/m2 arasında değişiyor. Balçova ilçesinde yer alan mahallelerde, konut metrekare birim fiyatları, Eğitim Mahallesinde 1.300-1.500 TL/m2; Onur Mahallesinde 1.400-1.600 TL/m2 ve Telefelik Mahallesinde 1.800-2.100 TL/m2 arasında değişiyor.

NARLIDERE-ONUR
Narlıdere, son yıllarda öne çıkan konut projeleriyle artık yalnız İzmir’de değil, Türkiye konut sektöründe kendinden söz ettirir oldu, ilçe genelinde konut metrekare ortalama fiyatları 1.800-1.900 TL/m2 arasında değişiyor. Bölgenin prestijli mahallelerinden llıca’da, metrekare fiyatları 2.000-2.200 TL/m2 arasında oluşuyor. Burada son yıllarda öne çıkan projeler Folkart Narlıdere, Osmanbey Konakları, Koru Sitesi, Smyrna Park Evleri. Üst gelir grubuna hitap eden bu projeler, Venlkale Mahallesinde yoğunlaşıyor. Bu mahalledeyeralan konutların metrekare fiyatları 2.400-2.700 TL/ m2 arasında değişiyor. Narlıdere ilçesindeki diğer mahallelerde, konut metrekare birim fiyatları ise şöyle ortaya çıkıyor:

Narlı Mahallesinde 1.400-1.600 TL/m2; Çatalkaya Mahallesinde 1.700-1.800 TL/m2 ve Huzur Mahallesinde 1.900-2.000 TL/m2 arasında.

BUCA
Burası, İzmir’in en eski yerleşim alanlarından biri. Konut sektörü açısından son dönemde mevcut konutalanları kadar, toplu konut bölgeleri ve diğer inşaatlarla dikkat çekiyor. Buradan Aliağa-Menderes hızlı tren hattının geçmesi, Hipodrom, Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Dokuzçeşmeler ve Tı naztepe yerleşkelerinin Buca içinde bulunmasının yanı sıra küçük sanayi sitelerinin burada konumlanması, Buca’da konut sektörünün gelişimini hızlandırıyor, ilçede Buca-Koop, Evka-1, izkentveTOKİ yerleşimleri gibi birçok toplu konut projesi var. Mahalle bazında konut metrekare birim fiyatları, Dicle, Güven, inkılap, Kozağaç, Menderes’te 900-1.000 TL/m2; Akıncılar, Atatürk, Barış, Efeler, Hürriyet, Yıldız, Yiğitler, Vali Rahmi Bey, Yenigün, Yıldız, Yiğitler mahallelerinde 1.000-1.100 TL/m2; Çatalkaya Mahallesinde 1.700-1.800 TL/m2 arasında ve Huzur Mahallesinde 1.900-2.000 TL/m2 arasında değişiyor.

GAZİEMİR
İzmir’in en planlı gelişen bölgelerinden Gaziemir, yeşil alanları, sosyal tesisleri, organize sanayi bölgesi, Adnan Menderes Havalimanı gibi şehrin önemli donatı alanlarına yakın bir konumda.

Yakın zamana kadar şirketlerin yoğun biçimde konumlandığı bir bölge iken, son zamanlarda hayata geçen ulaşım projeleri sayesinde şehir merkezi ile bağlantısı güçlenen, yerleşik nüfusu ve buna bağlı konut ihtiyacı artan bir bölge haline geldi. Aliağa-Menderes hızlı tren-banliyö hattının hizmete açılması ile birlikte Gaziemir daha da prestijli ve yerleşim için tercih edilen bir ilçe kabul edilmeye başlandı. Bölgede konut metrekare fiyatları, Irmak ve Yeşil mahallelerinde 1.300-1.550 TL/m2; Gazi Mahallesinde 1.400-1.700 TL/m2; daha nitelikli konutların yer aldığı Atıf Bey Mahallesinde ise ortalama 1.700-2.200 TL/m2 arasında değişiyor.